T:+ 90 (346) 502 00 81F:+ 90 (346) 502 00 82

Hoşgeldiniz. Bugün

Otomasyon nedir?

Ana Sayfa » Blog » Otomasyon nedir?

Otomasyonun dilimize İngilizce automation kelimesinden geçtiği biliniyor. Kökeni ise Fransızca’ya dayanıyor. Eski Yunan dilindeyse automatos karşılığını buluyor. Anlamı, kendi kendine hareket edendir. Sanayi devrimiyle birlikte varlığını hissettiren otomasyon, insanla makine işbirliğinin bir yansımasıdır. Çeşitli işletmelerin veya firmaların işleyişinde iş paylaşımı insan ve makine arasında, otomasyon sistemleriyle paylaşılmaya başlanmıştır. Özellikle endüstri alanında yönetimsel faaliyetlerde ve bilimsel işlerde insan aracılığı olmadan işlemlerin otomatik olarak gerçekleştirilmesi sağlanır. İnsanların müdahalesine gerek kalmaksızın işlemleri gerçekleştiren ve kontrolünü sağlayan imalat sistemleri olarak da tanımlanabilir. PLC Otomasyonları buna örnek olarak verilebilir.

İşin paylaşım yüzdeleri temel alınarak otomasyonun düzeyi belirlenir. Otomasyon sistemlerinde eğer insan gücü yoğun ise buna yarı otomasyon denir. Eğer makine gücü yoğunsa, buna da tam otomasyon denir. Otomasyon sistemleri, küreselleşen ve hızla gelişen dünya pazarına yetişmeyi sağlar. Büyük ve açık bir pazarın içerisinde yer alan rekabet koşullarında ayakta kalabilmek için daima hızlı, güvenli ve verimli olmak gereklidir. Endüstride bu zorunluluğun karşılığı içinse otomasyon cevabı verilebilir. Üretim sistemleri dikkate alındığında otomasyonunun önemi daha iyi bir şekilde anlaşılır.

Otomasyon sistemlerinde dikkat çeken bir diğer faktör insan gücüyle yapılması mümkün olmayan işlerin makinelerle yapılabilmesidir. Üstelik işçi masraflarını indirirken makineler için ve otomasyon sistemleri için pahalı ücretler ödemek zorunda da kalmazsınız. Böylece, tasarrufun da önü açılmış olur. Otomasyon sistemlerinin avantajları şu şekilde açıklanabilir:

–        Örnek vermek gerekirse bir fabrikaya ait otomasyon sisteminde her şeyin kontrol edilebilir ve esnek olması yöneticilerin işini kolaylaştırır.
–        Otomasyon sistemindeki bilgisayar ekranlarından sistemin işleyişi, üretilen ürün miktarları, varsa arıza yerleri ve fabrikayı ilgilendiren her türlü duruma ilişkin bilgilere erişim ve kontrol kolaylığı bulunur.

Otomasyon sistemlerine dair dezavantajlardan bahsetmek gerekirse, belki de en büyük dezavantaj kuruluş aşamasının biraz maliyetli oluşudur. Ancak, zamanla bu maliyet yerini hızlı, üretken ve kontrolü kolay sistemlere bırakacağı için kâra geçmek mümkün olacaktır.

Farklı otomasyon uygulamaları için farklı cihazlardan bahsedilebilir. Çoğunlukla kullanılan cihazlar ise PLC, HMI, SCADA veya İnverter gibi sistemlerdir. Otomasyon; verimlilik, enerji tasarrufu ve detaylı ölçümlerin yapılabildiği sistemlerdir. Ayrıca, ayrıntılı raporlama yapabilme imkanı sunar. Peki, otomasyon sistemleri hangi alanlarda karşımıza çıkabilir?

–        Arabalar veya taşıma işlemlerinde,
–        İmalat sektöründe,
–        Cep telefonlarınızda,
–        Evinizdeki buzdolabı, kombi, çamaşır makinesi gibi cihazlarda,
–        Sağlık uygulamalarında,
–        Bilgisayarlarda, yazıcılarda ve çeşitli elektronik aletlerde,
–        Bilimsel çalışmalarda,
–        Asansörlerde,
–        Hava tahminlerinde,
–        ATMler,
–        Elektrik Hizmetleri,
–        Fotoğraflar ve video kayıt işlemleri vb.

 

04 Aralık 2018

İlgili Terimler :
 • USD
  ABD Doları
  33.0985
  AUD
  Avustralya Doları
  22.3480
  DKK
  Danimarka Kronu
  4.8573
  EUR
  Euro
  36.1794
  GBP
  İngiliz Sterlini
  43.0671
  CHF
  İsviçre Frangı
  37.5277
  SEK
  İsveç Kronu
  3.1486
  CAD
  Kanada Doları
  24.2351
  KWD
  Kuveyt Dinarı
  108.9463
  NOK
  Norveç Kronu
  3.0895
  SAR
  Suudi Arabistan Riyali
  8.8244
  JPY
  Japon Yeni
  21.2173
  BGN
  Bulgar Levası
  18.6013
  RON
  Rumen Leyi
  7.3214
  RUB
  Rus Rublesi
  0.3795
  IRR
  İran Riyali
  0.0085
  CNY
  Çin Yuanı
  4.5853
  PKR
  Pakistan Rupisi
  0.1197
  QAR
  9.1273
  KRW
  0.0241
  AZN
  19.5786
  AED
  9.0617